Droga do Gaci

Droga do Gaci to historyczna nazwa drogi łączącej dawną wieś Wyględy Górne z Zaborowem Leśnym zwanym niegdyś Gacią Zaborowską. Nazwa pochodzi od gaci, czyli chrustu służącego do ocieplania chałup przed zimą (ogacić chałupę).
Trudno dziś mówić o tym szlaku jako o drodze. Choć w Wyględach Górnych jest on jeszcze szeroki, to już po około trzystu metrach zamienia się w ścieżkę, która tuż przed Zaborowem Leśnym na bagnach rezerwatu Kalisko prowadziła wąską groblą poprzecinaną licznymi ciekami wodnymi, często zbyt szerokimi by je przeskoczyć. Stanowiło to niewątpliwą atrakcję dla dzieci – toż to prawdziwa przeprawa przez bagna. Przy wysokim stanie wód gruntowych, przedarcie się przez ten odcinek szlaku zajmowało sporo czasu.
Prezentowane poniżej zdjęcie wykonane na Drodze do Gaci stanowi moją wizję mrocznych i ponurych bagien Puszczy Kampinoskiej, nad którymi unosi się odór siarkowodoru z gnijących roślin. Jak te miejsca wyglądają naprawdę warto przekonać się osobiście. Może nie są aż tak straszne.

Kampinoski Park Narodowy, Puszcza Kampinoska, Zaborów Leśny, bagna, rozlewiska, fotografia analogowa, czarno-biała,
Aparat średnioformatowy Linhof Technika 23 z obiektywem Angulon 6,8/65, błona HP 5 plus, wywoływacz Rodinal.

Komentarze

Goście oglądali